Jeseň je ideálnym obdobím na posilnenie tímového ducha a zlepšenie spolupráce v tíme. Využite tento čas na organizovanie teambuildingu s našimi službami:
Kontaktujte nás ešte dnes a spoločne pripravíme váš najlepší teambuilding!
Páči sa mi myšlienka, že Leonardo da Vinci, Einstein, Mozart a mnohí ďalší veľmi úspešní ľudia mali k dispozícii rovnakých 24 hodín ako my všetci ostatní. V tomto je čas veľmi spravodlivý. V prípadoch veľmi tvorivých a produktívnych ľudí ide často o zameranie pozornosti a maximálne sústredenie sa na ciele. Samozrejme, byť nadpriemerne úspešný a efektívny väčšinou niečo stojí a často zabúdame na to, že velikáni svojej doby svojmu úspechu veľa obetovali. Každopádne, ak by sme mali vybrať jednoduchú a účinnú radu, sústreďme sa na 1-3 priority a venujme im maximálnu pozornosť.
Preskakovanie z úlohy na úlohu a rôzne vyrušenia, hlavne cez sociálne médiá, sú veľkým problémom dnešnej doby. Naučiť sa sústredene pracovať na určitej úlohe so 100% sústredením je naozaj veľmi zložité. Viacero štúdií potvrdzuje, že aj krátke vyrušenie odvádza pozornosť na oveľa dlhší čas ako samotné vyrušenie.
Odporúčam metódu Pomodoro. Názov tejto metódy je odvodený od toho, že uvarenie cestovín „Pomodoro“ nám zaberie 25 minút. Pracovný postup je jednoduchý: natiahnite minútku na 25 minút a začnite pracovať. Počas týchto 25 minút ignorujte všetko naokolo. Po dokončení úlohy si dajte 5-minútovú prestávku. Ak chcete pokračovať, po štyroch cykloch si doprajte dlhšiu prestávku.
Ingrediencie:
Postup:
Na našich školeniach a workshopoch zameraných na time manažment a efektivitu účastníci často popisujú tieto chyby:
Často veľmi dobre vieme, kde je problém, ale je pre nás nepríjemné objektívne pomenovať problém. Riešenie je jednoduché: urobte si záznam svojho dňa minútu po minúte a neklamte. Ku každej činnosti, ktorú ste počas dňa vykonali, skúste priradiť jej dopad resp. pridanú hodnotu.
Tip: Paretov princíp – zistite, ktoré činnosti vám prinášajú maximálny úžitok. 20% vašich činností môže priniesť 80% výsledkov.
Mark Twain hovoril, že je dobré začať deň tým, že zjete žabu. Inými slovami, najlepšie je začať najdôležitejšou úlohou, ktorú máte v ten deň urobiť. Jednou z techník, ako si stanovovať priority, je ABC analýza:
A – veľmi dôležité úlohy: Nemožno ich zveriť inému (koordinovanie, riadenie, plánovanie). B – dôležité úlohy: Mali by byť splnené, ale ak ich nesplníte dnes, nič závažné bezprostredne nehrozí. C – úlohy s malým významom: Najmenšia hodnota pre splnenie určitej funkcie. Bolo by krásne, keby boli splnené.
Tip: Plánujte si úlohy v poradí A→ B → C (neplánované činnosti a tímová spolupráca) a znova A→ B → C. Vo všeobecnosti je odporúčané plánovať si 40-60% času, zvyšný čas riešime operatívne činnosti, pomoc kolegom, mítingy a porady.
Energia, ktorú investujeme do činností, je dôležitým faktorom. Nie je možné všetkým činnostiam venovať 100% energie a pozornosti. Plánujte si najdôležitejšie činnosti vtedy, keď máte dostatok energie, a venujte im maximum pozornosti. Tieto úlohy je potrebné striedať s regeneráciou alebo jednoduchšími úlohami.
Tip: Starať sa o seba po všetkých stránkach je kľúčom k prevencii vyhorenia. Venovať čas činnostiam, ktoré vás tešia a dobíjajú energiou, je rovnako dôležité ako pracovné úlohy.
Efektívne narábanie s časom je kľúčové pre dosahovanie úspechu a udržanie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Využívajte techniky ako Pomodoro, Paretov princíp a ABC analýza na zlepšenie vašej produktivity. Nezabúdajte na správne plánovanie, regeneráciu a stanovovanie priorít.