Jeseň je ideálnym obdobím na posilnenie tímového ducha a zlepšenie spolupráce v tíme. Využite tento čas na organizovanie teambuildingu s našimi službami:
Kontaktujte nás ešte dnes a spoločne pripravíme váš najlepší teambuilding!
Na ceste za dosahovaním cieľov nás často brzdia rôzne spúšťače správania, ktoré fungujú na autopilota. Ak ich dokážeme identifikovať a zvládnuť, môžeme sa zbaviť starých negatívnych návykov a nahradiť ich novými, pozitívnymi. Marshall Goldsmith povedal: „Ak nevytvárame a nekontrolujeme naše prostredie, naše prostredie vytvára a ovláda nás.“ Tento článok vám poskytne techniky a tipy, ako identifikovať a zvládnuť spúšťače správania a dosiahnuť svoje ciele.
Zamyslite sa nad správaním, ktoré by ste chceli zmeniť. Následne sa zamyslite nad spúšťačmi (okolnosťami) vášho správania. Povedzme si príklad: Chcete sa zdravšie stravovať a naplánovali ste si na obed šalát. No „okolnosti“ vás donútili dať si namiesto toho pizzu. Ako sa to stalo? Pred obedom ste začali riešiť e-maily, čo vás zdržalo, a okrem toho vás nahneval mail od nespokojného klienta, takže na obed ste išli neskoro a dali ste si pizzu.
V ktorých oblastiach sa vám nedarí dosiahnuť zmenu správania? Aké okolnosti resp. spúšťače vám v tom bránia? Urobte si analýzu svojich spúšťačov a zamyslite sa nad tým, aké boli okolnosti a príčiny vášho správania.
Príklad:
Počas dňa sa stretneme s ľuďmi, situáciami a pokušeniami, ktoré na nás vplývajú kontraproduktívnym spôsobom. Na tieto situácie sa musíme pripraviť a vopred si vybrať, ako budeme reagovať. Ak je to možné, odstráňte kontraproduktívne spúšťače z vášho okolia (zmizne z očí, zíde z mysle). Napríklad schovajte sladkosti do šuplíka.
Každé ráno si vytvorte zoznam kontraproduktívnych spúšťačov, s ktorými sa môžete počas dňa stretnúť, a mentálne sa na ne pripravte. Zoznam by mal byť stručný a obsahovať konkrétne situácie, ktoré vám môžu spôsobiť problémy.
Produktívny spúšťač je spúšťač, ktorý vás povzbudzuje, aby ste boli osobou, ktorou chcete byť. Objekty vo vašom okolí môžu slúžiť ako produktívne spúšťače. Napríklad, ak si chcete osvojiť nový návyk na cvičenie, majte na očiach nejaké pomôcky na cvičenie. Môžete si tiež vytvoriť digitálne pripomienky, ktoré vás budú počas dňa upozorňovať na vaše ciele.
Ľudia vo vašom okolí, ktorí podporujú správanie, o ktoré sa snažíte, môžu byť tiež produktívnymi spúšťačmi. Pridajte sa alebo vytvorte skupinu, v ktorej sa budete navzájom podporovať.
Keď kladiete aktívne otázky, ako napríklad „Spravil som dnes maximum, aby som si zacvičil?“, cítite väčšiu zodpovednosť za svoje činy. Pred zaspaním si zapíšte hodnotu medzi 0-10 vedľa každej otázky týkajúcej sa správania, ktoré chcete dosiahnuť. Keď si všimnete sériu nízkych hodnôt, zmeňte svoj prístup a stratégiu.
Príklady otázok:
Identifikácia a zvládanie spúšťačov správania je kľúčom k dosiahnutiu vašich cieľov. Naučte sa rozpoznať negatívne spúšťače a nahradiť ich produktívnymi návykmi. Praktizujte nočný rituál „aktívneho otázkovania“, aby ste si udržali zodpovednosť a dosiahli trvalé zmeny.